POVÍDÁNÍ
O JIČÍNSKÉM ZÁMKU

Dominantou náměstí je kromě brány budova zámku se třemi nádvořími, která společně s dalšími významnými objekty tvoří součást Městské památkové rezervace v Jičíně. Již za vlády Trčků z Lípy koncem 15. stol. začalo budování nového panského sídla v Jičíně. Na třech spojených parcelách při západním nároží náměstí vyrostl do roku 1587 renesanční městský zámek, který byl dále opět přestavován, především za Jaroslava Smiřického ze Smiřic (tato budova tvořila 1/4 dnešního areálu zámku). 1. února 1620 byl zámek zničen při výbuchu střelného prachu. Tragicky tak vyvrcholily spory o dědictví mezi Eliškou Kateřinou a Markétou Salomenou Smiřických. Po bitvě na Bílé hoře uplatnil svůj nárok Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, nejvýraznější osobnost spojená s historií Jičína, která změnila charakter i velikost zámku do dnešní podoby.

ZÁMECKÁ ZAHRADA
prošla v roce 2010 zásadní rekonstrukcí. Poskytuje jak příjemné zázemí klidu a relaxace pro všechny generace návštevníků, tak i netradiční prostor pro pořádání různých kulturních akcí.

V části zámku působí REGIONÁLNÍ MUZEUM A GALERIE s více než 130 tisíci sbírkovými předměty, jedinečnou interaktivní expozicí s rodinným průvodcem a Valdštejnovou hůlkou, která je klíčem např. ke spuštění hudby nebo k otevření tajné komnaty.

V objektu dále sídlí MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM s unikátní animovatelnou GALERIÍ „RUMCAJSŮV SVĚT", vytvořenou na motivy obrázků Radka Pilaře. Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitnete uprostřed příběhu o loupežníku Rumcajsovi.