POVÍDÁNÍ
O FESTIVALU JIČÍN - MĚSTO POHÁDKY

29. ročník festivalu s podtitulem
Znám já jeden krásný zámek aneb Pohádky a pověsti hradů a zámků Českého ráje se koná od 11. do 15. září 2019

I letošní festival čerpá inspiraci v krajině Českého ráje s jeho skalními městy, hrady, zámky, romantickými rozvalinami, ke kterým se vážou pověsti, pohádky a příběhy slavných osobností. Některé z nich formou dramatizace, zpěvu, četby zazní v prostranstvích historického centra, pocty se dostane i některým autorům. Co nabízí Pohádkové město?

Na Valdštejnově náměstí za postavenou maketou hradu se rozloží středověké podhradí. Scénu živoucí historie doby vytvoří jednotlivá zastavení s ukázkou řemesel, s krátkým výkladem, s možností aktivního zapojení, kterou doplní povětšinou věrné repliky řemeslných nástrojů, stanů, kostýmů a dalších rekvizit. Oživení pak vnesou kejklířská představení či vystoupení katovská. Skutečná nádvoří jičínského zámku se promění v Nádvoří rozličných kratochvílí s dobovými kejklemi, řadou soutěží a her. Nádvoří umění všelikého bude zase barevné malováním, kolážemi, modelováním i loutkováním. Nádvoří třetí - arkádové bude cílem pohádkové hry Ztratil se královský poklad, spojené s jeho hledáním a plněním úkolů. Toto nádvoří mj. ozdobí erby šlechtických rodů a své znalosti si v historickém kvízu mohou oveřit všichni návštěvníci.

Přehršel radovánek nabídnou i další místa – zábavné okamžiky při stavení hradu čekají na velikém pískovišti na Rynečku, cesta necesta za pověstmi povede do farské zahrady, ve stromoví parku překvapí ukrytá sluj hodné ježibaby, otevřený prostor zámecké zahrady ožije rytířským kláním, svuj um předvedou sokolníci.

Ani letos nebudou chybět vzácní hosté. Festival přivítá spisovatelku, ilustrátorku Lucii Seifertovou, známou autorku knih Český ráj a jeho tajemství, nebo Dějiny udatného českého národa. Povede besedy s dílnami Vytvoř si prostorový obrázek a spolu s Jirím Lábusem povypráví ve farské zahradě, jak vznikal animovaný seriál ČT o dějinách našeho národa. Milým hostem festivalu bude také regionální autorka knížek Deset zastavení v Českém ráji, Jaroslava Velartová. Pestrý festivalový program chystá nové zajímavé pořady, ale zachová i stálice. K nim patří zahajovací průvod s předáním klíče, večerní projekce na nádvoří, průvod se světýlky, místa her, večerní koncerty, pouliční divadla, ohňostroj a mnoho dalšího.

Věřte, o zábavu ani zážitky nouze nebude, proto srdečně zveme lidi, děti i kmety: „Pojďte a poslyšte pověsti dávných časů. Ano, máte pravdu a uhádli jste, tato věta je vypůjčena od Aloise Jiráska, jehož Staré pověsti české poprvé vyšly před 125 lety v roce 1894. S některými z nich se setkáme i v programu letošního festivalu, divadlo SemTamFór přiveze úspěšné představení Pověsti pro štěstí. Tak na shledanou v Jičíně-městě pohádky, přijďte pobejt!